Aktualności

29
GRU
2020
Żywność specjalnego przeznaczenia

Rozmowa z Ewą Radwan, Kierownikiem ds. naukowych Dywizja Żywności Medycznej firmy Nutricia.

Pani Ewo, żywienie w polskich szpitalach to często, niestety temat anegdot. Wszyscy doświadczyliśmy z pewnością konieczności "dokarmiania" swoich bliskich przebywających w szpitalu.  Czy w ostatnim czasie coś się zmieniło? jakie są wytyczne/ trendy żywienia szpitalnego?

Wszyscy życzylibyśmy sobie, aby wsparcie dietetyczne jakie pacjent otrzymuje w szpitalu w pełni odpowiadało jego potrzebom żywieniowym i dzięki temu stanowiło integralny element terapii. Wiemy jednak, że z uwagi na brak regulacji dotyczących jakości posiłków szpitalnych czy samej stawki żywieniowej, przypadającej na jednego pacjenta sytuacja wygląda bardzo różnie w poszczególnych placówkach. Do czynników wpływających na pogorszenie stanu odżywienia pacjentów hospitalizowanych, należą m.in.: utrata apetytu związana z chorobą czy stresem, szereg badań diagnostycznych, przed którymi pacjent musi być na czczo, a także brak kontroli czy pacjent zjadł dostarczony posiłek. Ogromne znaczenie mają również preferencje pacjentów w kwestii diety czy zaburzenia smaku, które mogą wystąpić w trakcie np. leczenia onkologicznego. To również są ważne czynniki, które mogą mieć wpływ na zmniejszenie spożycia, a tym samym rozwój niedożywienia.

Odpowiedzią na niektóre ciężkie stany chorobowe  a tym samy sposobem na odżywienie pacjenta jest dieta dojelitowa. Co to jest? na czym polega, kiedy jest konieczna do stosowania?

Diety dojelitowe to diety umożliwiające podaż zbilansowanej ilości składników odżywczych i stanowiące podstawę nowoczesnego żywienia dojelitowego. Są to tzw. produkty specjalnego przeznaczenia medycznego zawierające niezbędne dla organizmu składniki takie jak białko, węglowodany, tłuszcze, witaminy, mikroelementy, elektrolity i pierwiastki śladowe – w ilościach pokrywających dobowe zapotrzebowanie. Diety dojelitowe przeznaczone są do podaży przez zgłębnik lub przetokę odżywczą.

Jakie produkty żywieniowe przychodzą z pomocą osobom chorym, nie mogącym odżywiać się w sposób tradycyjny, co oferuje nam rynek?

Zgodnie z aktualnymi wytycznymi towarzystw żywieniowych poradnictwo dietetyczne oraz modyfikacja diety naturalnej stanowi pierwszy krok w interwencji żywieniowej u osób chorych na każdym etapie leczenia. Przykładem takiej modyfikacji może być tzw. fortyfikacja diety kuchennej za pomocą produktów wysokokalorycznych i dopasowanie jej do potrzeb i możliwości pacjenta z określoną jednostką chorobową. Dopiero w sytuacji kiedy dieta naturalna nie jest w stanie zaspokoić potrzeb żywieniowych pacjenta sięgamy po produkty znajdujące się w kategorii żywności specjalnego przeznaczenia medycznego. Są to min. doustne preparaty odżywcze, a także diety cząstkowe zawierające określony składnik odżywczy np. białko, tłuszcze czy węglowodany, stanowiący formę dodatku do diety naturalnej. Należy jednak pamiętać, że produkty te muszą być stosowane pod nadzorem wykwalifikowanego personelu medycznego, do którego uprawnieni są – zgodnie z przepisami unijnymi – lekarz, farmaceuta, dietetyk i pielęgniarka.

IKPMED

Instytut Kształcenia Podyplomowego
Kadr Medycznych
Ul. Bobrowiecka 9, 00-728 Warszawa

T: 22 559 22 02
E: sekretariat@ikpmed.wumed.edu.pl

Copyright © 2020 - WUMed