Ratownik medyczny to bardzo odpowiedzialny zawód, dlatego tak ważne, by wykonywały go osoby do tego powołane.
Trzeba wykazać się nie tylko wiedzą teoretyczną, praktycznymi umiejętnościami, ale też odpowiednimi predyspozycjami fizycznymi i psychicznymi.
Wymagana jest dobra kondycja fizyczna (wiąże się to np. z potrzebą przeniesienia pacjenta na noszach do karetki), ale równie ważna jest odporność na stres, umiejętność działania pod presją czasu, szybkość podejmowania decyzji, koncentracja oraz zachowanie spokoju i profesjonalizmu nawet w ekstremalnie trudnych warunkach.
Ratownik medyczny zajmuje się udzielaniem pomocy osobom, które znajdują się w stanie bezpośredniego i nagłego zagrożenia zdrowia lub życia. Do jego obowiązków należy przede wszystkim ocena zdrowia chorego/poszkodowanego, udzielenie mu pierwszej pomocy, a jeśli zachodzi taka konieczność, podtrzymywanie funkcji życiowych, również podczas transportu do szpitala.
Ratownik medyczny to osoba ( od 2013 roku), to osoba, która ukończyła studia wyższe na kierunku ratownictwo medyczne, zakończone tytułem licencjata.
Zajęcia obejmują część teoretyczną: wykłady, konwersatoria, ale też dużą ilość zajęć praktycznych i praktyk zawodowych, dzięki którym studenci oswajają się z przyszłym zawodem.
Po ukończeniu studiów nauka ratownika medycznego nie kończy się, bierze on udział w kursach i seminariach zawodowych, doskonalących jego umiejętności.
Absolwenci studiów na kierunku ratownictwo medyczne mogą podjąć pracę w szpitalnych oddziałach ratunkowych, specjalistycznych i podstawowych zespołach ratownictwa medycznego (również przy policji, wojsku, straży pożarnej).
Jako ratownik medyczny masz nie tylko prawo, ale i obowiązek doskonalenia zawodowego. Jest ono realizowane w pięcioletnich okresach rozliczeniowych, zwanych okresami edukacyjnymi.
Okres edukacyjny rozpoczyna się 1 stycznia w roku następującym po roku, w którym uzyskałeś dyplom uprawniający cię do wykonywania zawodu ratownika medycznego.
Jako ratownik medyczny możesz doskonalić się zawodowo w dwóch formach kształcenia:
Żeby dopełnić obowiązku doskonalenia zawodowego musisz uzyskać w okresie edukacyjnym co najmniej 200 punktów edukacyjnych za udział w wybranych formach doskonalenia zawodowego, w tym 120 punktów za udział w kursie doskonalącym zakończonym egzaminem.
Twój przebieg doskonalenia zawodowego zapisywany jest w karcie doskonalenia zawodowego. Wzór karty doskonalenia ratownika medycznego określa załącznik nr 3 do rozporządzenia Ministra Zdrowia (zobacz podstawy prawne).
Kurs doskonalący ma pogłębić i zaktualizować twoją wiedzę oraz umiejętności zawodowe, a w jego ramach odbywa się również szkolenie praktyczne.
Kurs doskonalący odbywa się na podstawie programu kursu doskonalącego, który zawiera:
Program kursu doskonalącego aktualizuje zespół ekspertów powołanych przez dyrektora Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego. Przygotowany program kursu doskonalącego zatwierdza następnie minister zdrowia. Dyrektor CMKP publikuje zatwierdzony program, również na swojej stronie internetowej.
Samokształcenie obejmuje następujące formy:
Seminarium jest realizowane zgodnie z programem nauczania zatwierdzonym przez właściwego konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie medycyny ratunkowej. Organizator musi poinformować wojewodę o zorganizowaniu seminarium. Seminarium trwa co najmniej 5 godzin dydaktycznych, przy czym 1 godzina zajęć trwa 45 minut.
Ustawa z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym Dz. U. z 2017 r. poz. 2195
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia z dnia 2 października 2017 r. w sprawie doskonalenia zawodowego ratowników medycznych Dz.U. z 2017 r. poz. 1884
kurs / szkolenie kliknij na kurs aby zobaczyć szczegóły |
pobierz materiały |
Kursy i szkolenia dla ratowników medycznych: Zapraszamy wkrótce! |
Instytut Kształcenia Podyplomowego
Kadr Medycznych
Ul. Bobrowiecka 9, 00-728 Warszawa
T: 22 559 22 02
E: sekretariat@ikpmed.wumed.edu.pl