Aktualności

15
GRU
2021
Pielęgniarki z nowymi uprawnieniami. Duża zmiana w przepisach

Pielęgniarki z nowymi uprawnieniami. Od 9 grudnia oficjalnie obowiązuje przepisy zgodnie z którymi zarówno pielęgniarki, jak i położne mogą kwalifikować do szczepień przeciwko grypie.

  • Pielęgniarki z nowymi uprawnieniami od 9 grudnia. Na mocy ustawy z 17 listopada tego roku kwalifikować do szczepień przeciwko grypie mogą również pielęgniarki i położne
  • Wprowadzenie tej istotnej zmiany stało się koniecznością oraz wsparciem systemu szczególnie w dobie walki z pandemią
  • Przepis dotyczący przeprowadzania badania kwalifikacyjnego przez m.in. pielęgniarki i położne wszedł w życie 9 grudnia

Pielęgniarki i położne z nowymi uprawnieniami

17 listopada posłowie głosowali w sprawie senackich poprawek do ustawy o świadczenia opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona m.in. zmiany do ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Został wprowadzony zapis na podstawie, którego przed wykonaniem zalecanego szczepienia ochronnego będzie poprzedzone badaniem kwalifikacyjnym w celu wykluczenia przeciwwskazań do wykonania tego szczepienia, które przeprowadza lekarz, a które w przypadku badania kwalifikacyjnego osoby dorosłej przed szczepieniem przeciw grypie może przeprowadzić również pielęgniarka, położna - poinformowała Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych.

Zgodnie ze zmianami, kwalifikacje do szczepień przeciwko grypie może przeprowadzić pielęgniarka i położna już od 9 grudnia.

https://www.rynekzdrowia.pl/Serwis-Szczepienia/Pieleg

IKPMED

Instytut Kształcenia Podyplomowego
Kadr Medycznych
Ul. Bobrowiecka 9, 00-728 Warszawa

T: 22 559 22 02
E: sekretariat@ikpmed.wumed.edu.pl

Copyright © 2020 - WUMed