Aktualności

23
STY
2020
Wojska terytorialne będą rekrutować pielęgniarki, są bonusy

Służba jest częściowo odpłatna, poza tym proponujemy wsparcie w podnoszeniu kwalifikacji. Terytorials może być skierowany na kursy i szkolenia specjalistyczne - tak zachęca pielęgniarki do pracy w Wojskach Obrony Terytorialnej dowódca tej formacji gen. dyw. Wiesław Kukuła

Docelowo w Wojskach Obrony Terytorialnej służbę będzie mogło podjąć ok. 4 tys. pielęgniarek, położnych oraz pracowników medycznych. Propozycję służby w WOT jej dowództwo kieruje do osób, które chcą być żołnierzami, dbać o bezpieczeństwo swoich najbliższych, a także wspierać lokalne społeczności, nie rezygnując ze swojej pracy zawodowej i życia prywatnego.

- Pielęgniarstwo i położnictwo należą do tych wyjątkowych profesji, które formatują człowieka. Świetnie odnajduje się on nie tylko w szpitalu, ale także w wojskowej dyscyplinie, podejściu do obowiązków - te cechy pielęgniarek i położnych to dla naszej formacji wartość dodana. Zatem to w nich widzę dobrych i sprawnych żołnierzy, którzy mają specjalistyczną wiedzę przydatną w trakcie zagrożeń - powiedział gen. Kukuła.

Rozmowę z generałem zamieszcza na swojej stronie internetowej Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych.
Oferta służby w WOT jest skierowana głównie do do studentow. Jak przekonuje dowódca terytorialsów, forma służby w WOT jest weekendowa, a studiów dzienna - zatem można obie te aktywności połączyć, zarabiając dodatkowe środki finansowe, bo w WOT żołnierz dostaje uposażenie. Poza tym podczas służby weekendowej może on realizować szkolenia zbieżne z kierunkiem swoich studiów.

- Jeśli jest zatem na stanowisku ratownika pola walki, może wystąpić do dowódcy o dofinansowanie potrzebnych mu kursów, może też wystąpić o zorganizowanie przez nas dedykowanego właśnie jemu szkolenia. Jesteśmy w stanie znacząco rozwinąć kompetencje kandydata na pielęgniarkę/pielęgniarza, położną. Niebawem zresztą odwiedzimy każdą uczelnię, pokazując młodym ludziom benefity i korzyści płynące ze służby w WOT oraz to, jak możemy wspierać ich rozwój zawodowy i w szpitalu, i w wojsku. Pielęgniarka, położna, uzyskując dyplom, będzie mogła bowiem zostać oficerem i zdecydować, czy woli pracować w szpitalu cywilnym, czy też założyć mundur żołnierza zawodowego - mówi gen. Kukuła.

Pielęgniarka, pielęgniarz, położna, czy student wstępujący w szeregi WOT odbywa szkolenie podstawowe (jeśli wcześniej nie mieli do czynienia z wojskiem) bądź wyrównawcze (jeśli odbył już szkolenie wojskowe). Po jego ukończeniu będzie realizować zaplanowany trzyletni program szkolenia.

W drugim roku służby żołnierzowi zostanie przydzielona konkretna funkcja w zespole - w przypadku osoby posiadającej wykształcenie medyczne ratownika bądź starszego ratownika pola walki. W dalszym ciągu będzie również rozwijać swoje umiejętności i kompetencje, np. korzystając z oferty kursów i szkoleń z zakresu medycyny potrzebnej w przypadku zagrożeń, a także z dofinansowań do studiów i kształcenia podyplomowego.

Więcej (w tym wykaz dodatkowych kursów i szkoleń specjalistycznych oraz możliwości dofinansowania kształcenia podyplomowego, kosztów studiów): nipip.pl

http://www.rynekzdrowia.pl/nauka/wojska-terytorialne-beda-rekrutowac-pielegniarki-sa-bonusy,202081,9.html
 

IKPMED

Instytut Kształcenia Podyplomowego
Kadr Medycznych
Ul. Bobrowiecka 9, 00-728 Warszawa

T: 22 559 22 02
E: sekretariat@ikpmed.wumed.edu.pl

Copyright © 2020 - WUMed