Od 1 października zaczną obowiązywać nowe zasady udzielania przez lekarzy specjalistów porad telefonicznych. Przed placówkami i pacjentami mała rewolucja, dlatego przypominamy najważniejsze zmiany, które nas czekają w tym zakresie.
Od 1 października zaczną obowiązywać nowe zasady udzielania teleporad przez lekarzy specjalistów FOT.
Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowa w sprawie standardu organizacyjnego udzielania świadczeń opieki zdrowotnej za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności określa, między innymi zasady oraz warunki udzielania teleporad przez placówki ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) - z wyłączeniem psychiatrii, rehabilitacji i stomatologii.
Teleporada. Kiedy lekarz specjalista nie będzie mógł jej udzielić
Według lipcowej wersji projektu rozporządzenia - od 1 października br. poradnie specjalistyczne będą musiały udzielać porad w formie bezpośredniej wizyty pacjenta w poniższych przypadkach:
Standard organizacyjny teleporady. Co obejmuje?
Zgodne z projektem rozporządzenia, od 1 października standard organizacyjny teleporady obejmie:
Standard organizacyjny teleporady obejmuje też konieczność poinformowania Narodowego Funduszu Zdrowia - przez podmiot posiadający umowę z NFZ na świadczenia ambulatoryjnej opieki specjalistycznej - o numerze telefonu, pod którym udzielane są teleporady.
Teleporada podzieli środowisko lekarskie?
Opinie środowiska lekarskiego dotyczące nowych zasad udzielania teleporad nie są do końca jednoznaczne.
Przypomnijmy, że wcześniej zasady udzielania teleporad zostały uregulowane w podstawowej opiece zdrowotnej.
- Według zarządzenia prezesa NFZ z czerwca 2021 r. w sprawie zawarcia i realizacji umów o udzielanie świadczeń w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej - jeśli lekarz POZ udziela nie więcej niż 25 proc. porad w formie telefonicznej, otrzyma premię w wysokości 5 proc. stawki wynikającej z umowy z NFZ - przypomina Tomasz Zieliński, lekarz rodzinny, wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie i wiceprezes Polskiej Izby Informatyki Medycznej.
- Natomiast jeżeli odsetek teleporad przekracza 75 proc. wszystkich porad udzielanych w danej placówce POZ, wynagrodzenie jest pomniejszane o 10 proc. - dodaje ekspert i zaznacza, że takie progi procentowe - skutkujące nagradzaniem lub karaniem, w zależności od odsetka udzielanych porad telefonicznych - sprawdziły się w praktyce.
Niewykluczone jednak, że także w POZ, być może już w październiku, zostaną wprowadzone kolejne modyfikacje dotyczące udzielania teleporad przez lekarzy rodzinnych.
https://www.rynekzdrowia.pl/polityka-zdrowotna/teleporada-rewolucyjne-zmiany-wchodza-juz-1-pazdziernika-lista-nowych-zasad,225406,14.html
Instytut Kształcenia Podyplomowego
Kadr Medycznych
Ul. Bobrowiecka 9, 00-728 Warszawa
T: 22 559 22 02
E: sekretariat@ikpmed.wumed.edu.pl