Aktualności

Aktualności

09
KWI
2020
Projekt rozporządzenia ws. określenia priorytetowych dziedzin medycyny
Ministerstwo Zdrowia przedstawiło w poniedziałek (6 kwietnia) nowy wykaz priorytetowych dziedzin medycyny. Do obowiązującego wykazu dołączono trzy nowe: chirurgię dziecięcą, choroby zakaźne i medycynę paliatywną, wykreślono ortodoncję.

Projekt określa nowy katalog priorytetowych dziedzin medycyny. Za dziedziny priorytetowe uznaje się chirurgię dziecięcą, choroby zakaźne i medycynę paliatywną, natomiast dziedziną priorytetową przestaje być ortodoncja.

Celem projektu jest dostosowanie katalogu priorytetowych dziedzin medycyny do epidemiologiczno-demograficznych potrzeb kraju. Jak napisano w uzasadnieniu "ustalenie nowych dziedzin priorytetowych podyktowane jest zmieniającą się sytuacją demograficzno-epidemiologiczną kraju". Równocześnie podkreślono, że za taką zmianą w katalogu przemawiał niedobór lekarzy specjalistów w tych trzech dziedzinach wynikający często z czynników finansowych.

Dopisanie ich do wykazu oznacza, że lekarzom odbywającym szkolenie specjalizacyjne w trybie rezydentury w tych dziedzinach priorytetowych przysługiwać będzie wyższe wynagrodzenie.

Równocześnie, jak zauważono, problemem jest średni wiek specjalistów, przekraczający 60 lat, a w niektórych województwach od lat nie było chętnych na szkolenie specjalizacyjne w trybie rezydentury w dziedzinie medycyny paliatywnej. Pokreślono, że istotny brak lekarzy specjalistów w tej dziedzinie uwidoczniła obecna sytuacja epidemii wywołana rozprzestrzeniającym się COVID-19.

Z problemem starzenia się kadry boryka się także chirurgia dziecięca, a zainteresowanie szkoleniem specjalizacyjnym w tej dziedzinie jest bardzo małe, dodatkowo też - jak podano - ponad połowa specjalistów w tej dziedzinie jest w wieku powyżej 50 lat.

"W okresie ostatnich 4 lat liczba lekarzy specjalistów w dziedzinie chirurgii dziecięcej wzrosła jedynie o 38 osób. Średnio w danym roku Państwowy Egzamin Specjalizacyjny w dziedzinie chirurgii dziecięcej zdaje jedynie ok. 20 lekarzy, to zdecydowanie zbyt mała liczba, aby zapełnić lukę po specjalistach, którzy odejdą z zawodu w okresie najbliższych 10/15 lat" - zwrócono uwagę.

Wśród 22 priorytetowych dziedziny medycyny zawartych w projekcie znalazły się: anestezjologia i intensywna terapia, chirurgia dziecięca, chirurgia ogólna, chirurgia onkologiczna, choroby wewnętrzne, choroby zakaźne, geriatria, hematologia, kardiologia dziecięca, medycyna paliatywna, medycyna ratunkowa, medycyna rodzinna, neonatologia, neurologia dziecięca, onkologia i hematologia dziecięca, onkologia kliniczna, patomorfologia, pediatria, psychiatria, psychiatria dzieci i młodzieży, radioterapia onkologiczna i stomatologia dziecięca.

Projekt skierowano do konsultacji publicznych. Na zgłoszenie ewentualnych uwag do projektu jest 21 dni.  Uwagi mogą być przesyłane jedynie w wersji elektronicznej za pośrednictwem platformy ePUAP lub na adres e-mail: dep-ns@mz.gov.pl

https://www.rynekzdrowia.pl/nauka/projekt-rozporzadzenia-ws-okreslenia-priorytetowych-dziedzin-medycyny,205598,9.html

IKPMED

Instytut Kształcenia Podyplomowego
Kadr Medycznych
Ul. Bobrowiecka 9, 00-728 Warszawa

T: 22 559 22 02
E: sekretariat@ikpmed.wumed.edu.pl

Copyright © 2020 - WUMed