Aktualności

27
MAR
2023
Pozycje wertykalne w porodzie. Warsztaty dla przyszłych położnych za nami.

​Mimo doniesień naukowych o zaletach pozycji wertykalnych w porodzie, to w dalszym ciągu są one rzadkością na polskich salach porodowych. Powodem może być niedostateczna edukacja położnych na ten temat. My to zmieniamy!

Podczas zajęć z Podstaw opieki położniczej,  studenci I roku studiów licencjackich na kierunku Położnictwo mieli okazję nauczyć się umiejętności zawodowych zgodnych z najnowszymi osiągnięciami naukowymi. Zajęcia prowadziła położna z wieloletnim stażem oraz nasz wykładowca mgr Małgorzata Kujko – Wiśniewska.

Właściwa pozycja ciała w poszczególnych okresach porodu, ma wpływ na jego przebieg. Położna sprawująca opiekę podczas porodu zgodnie z wytycznymi standardu opieki śródporodowej sprawowanej nad kobietą, podczas porodu jest zobowiązana proponować rodzącej poruszanie się podczas I okresu porodu oraz przyjmowanie takich pozycji, w tym wertykalnych, które są dla rodzącej wygodne, przynoszą jej ulgę w odczuwaniu bólu oraz umożliwiają nadzorowanie stanu płodu. W pozycjach wertykalnych na płód działa siła grawitacji, która sprzyja szybszemu rozwieraniu się szyjki macicy oraz nasileniu czynności skurczowej macicy i w konsekwencji krótszy czas porodu,   Badania naukowe jednoznacznie wskazują, że rodzące w pozycji wertykalnej doświadczają krótszych i mniej bolesnych porodów, występuje mniej pęknięć i nacięć krocza. Zaobserwowano również rzadziej występujące zaburzenia czynności serca płodu.

Zachęcamy do lektury rozmowy z mgr Małgorzatą Kujko-Wiśniewską laugh


Pozycje wertykalne w porodzie fot. 1 Pozycje wertykalne w porodzie fot. 2 Pozycje wertykalne w porodzie fot. 3 Pozycje wertykalne w porodzie fot. 4 Pozycje wertykalne w porodzie fot. 5 Pozycje wertykalne w porodzie fot. 6 Pozycje wertykalne w porodzie fot. 7
IKPMED

Instytut Kształcenia Podyplomowego
Kadr Medycznych
Ul. Bobrowiecka 9, 00-728 Warszawa

T: 22 559 22 02
E: sekretariat@ikpmed.wumed.edu.pl

Copyright © 2020 - WUMed