Aktualności

15
GRU
2021
Polka pierwszym przypadkiem „Omikronu” w Chinach

Chiński dziennik Tianjin Daily poinformował, że u osoby, która przybyła do kraju 9 grudnia z zagranicy wykryto nowy wariant COVID-19 „Omikron”. Jak informują media, pacjentka pochodzi z Polski i przyleciała do Tianjin z Warszawy.

Chiny zgłosiły swój pierwszy przypadek wysoce zakaźnego wariantu „Omikron” w północnym mieście Tianjin, co może stanowić największe jak dotąd zagrożenie dla strategii „zero COVID” w tym kraju. Osoba zakażona nowym szczepem koronawirusa jest Polakiem i przyleciała na pokładzie samolotu, lecącego z Warszawy. Może to oznaczać, że nowy wariant znajduje się już na terytorium Polski.

Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, zakażoną osobą jest polka, która przed wylotem miała wykonany test PCR.

— Kobieta przed wylotem z Polski 6 grudnia miała wykonany test PCR wykrywający zakażenia i wynik z 7 grudnia był negatywny. Po przylocie do Chin test wykonany 9 grudnia dał 10 grudnia wynik pozytywny. 13 grudnia sekwencjonowanie pokazało, że to wariant Omikron. Kolejny test wykonany 13 grudnia znów dał wynik negatywny — powiedział rzecznik ministerstwa Wojciech Andrusiewicz .

Jeszcze do niedawna wydawało się, że Chiny pokonały pandemię i nie stwierdzano tam nowych przypadków COVID-19. W ostatnich dniach odnotowano jednak 80 zakażeń koronawirusem w Chinach kontynentalnych 12 grudnia, z czego 74 zidentyfikowano w prowincji Zhejiang.

Pierwszy przypadek wariantu „Omikron” w Tianjin ma miejsce, podczas gdy Chiny przygotowują się do Zimowych Igrzysk Olimpijskich, które mają się odbyć w lutym w Pekinie.
Wcześniej w tym miesiącu region Hongkong – który posiada odrębny system opieki zdrowotnej od kontynentu – zgłosił swoje pierwsze przypadki „Omikrona”.

Przypadki „Omikronu” – wariantu, który został po raz pierwszy wykryty w RPA i oznaczony przez Światową Organizację Zdrowia jako „niepokojący” – zostały zgłoszone już w ponad 50 krajach. Co najmniej jedna osoba zakażona nowym szczepem w Wielkiej Brytanii zmarła, o czym poinformował w poniedziałek Boris Johnson.

https://www.medexpress.pl/polka-pierwszym-przypadkiem-omikronu-w-chinach/83527

IKPMED

Instytut Kształcenia Podyplomowego
Kadr Medycznych
Ul. Bobrowiecka 9, 00-728 Warszawa

T: 22 559 22 02
E: sekretariat@ikpmed.wumed.edu.pl

Copyright © 2020 - WUMed