Pacjenci stosują 10-krotnie jednorazowe igły?! Diabetolodzy: winny brak refundacji
Jest nowa lista leków refundowanych: 57 nowych leków lub wskazań LISTA
W tym roku upływały terminy ważności decyzji refundacyjnych dla setek leków i ostatnie miesiące to były intensywne negocjacje firm farmaceutycznych z Komisją Ekonomiczną. Ta – o czym informowały firmy – bardzo mocno nadal naciskała na kolejne obniżki cen leków.
Nie wszyscy producenci na to przystali i obecny projekt listy jest krótszy o kilkaset pozycji. Lista leków w refundacji aptecznej z 4393 pozycji skróciła się do 4172.
Poza tym w ostatnich miesiącach resort zdrowia przyzwyczaił nas do finansowania nowych substancji czynnych i tworzenia nowych programów lekowych, w tym dedykowanych pacjentom z chorobami rzadkimi. Na tym tle nowy wykaz wygląda blado.
Co nowego w refundacji od 1 stycznia?
Na nowy wykaz nie trafiło zbyt wiele nowych substancji. Są to m.in.:
pojedyncze alergoidy pyłków roślin Purethal
500 AUM/ml 1 fiol.po 3 ml + 8 strz. z igłą, preparat w grupie 214.4, Alergeny pyłków roślin - produkty do leczenia podtrzymującego, dostępny na ryczałt 3,20 zł
szczepionka przeciw pneumokokom sacharydowa, skoniugowana, adsorbowana (13-walentna) Prevenar 13
refundowana w profilaktyce osób powyżej 65 r.ż. ze zwiększonym (umiarkowanym do wysokiego) ryzykiem choroby pneumokokowej:
Szczepionka jest refundowana z 50. proc. odpłatnością. Decyzja wydana jest na 2 lata
Igły do wstrzykiwaczy z refundacją
W środkach spożywczych dodano m.in kolejny produkt w zakresie diety eliminacyjnej w fenyloketonurii: Mevalia PKU we wskazaniu: fenyloketonuria(PKU) u pacjentów powyżej 3 roku życia (decyzja na 2 lata) i
PKU Sphere u pacjentów powyżej 4 roku życia, u których dobowa tolerancja fenyloalaniny pozwala na zastosowanie preparatów glikomakropeptydowych.
Informacją, która z pewnością ucieszy diabetyków, będzie refundacja igieł do penów w ramach refundacji wyrobów medycznych.
W wykazie jest produkt BD Micro-Fine Plus 0,25x5 mm (31G), Igły 100 szt. oraz BD Micro-Fine Plus 0,30x8 mm (30G), Igły 100 szt.
Decyzja jest wydana na 2 lata, z 30. proc. odpłatnością dla pacjenta, z ograniczeniem do 4 opakowań igieł na rok dla jednego pacjenta.
Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią wiceministra zdrowia, Macieja Miłkowskiego, do refundacji w programach lekowych wchodzi też kolejny sorafenib (w tym przypadku chodzi o produkt firmy Teva).
Jakich leków zabranie?
Jak wynika z zestawienia przygotowanego przez Dziennik Gazetę Prawną, na wykazach nie ma już leków stosowanych m.in. w nowotworach złośliwych, przeroście gruczołu krokowego, schizofrenii, chorobach umysłowych, przewlekłym owrzodzeniom, stosowane przy chorobie Alzheimera, cukrzycy i wiele innych.
- To istotna zmiana z punktu widzenia pacjentów oraz farmaceutów — skomentował dla DGP Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Izby Aptekarskiej. Jednocześnie uspokaja, że większość leków, które mogą przestać być refundowane, ma łatwo dostępne zamienniki.
Instytut Kształcenia Podyplomowego
Kadr Medycznych
Ul. Bobrowiecka 9, 00-728 Warszawa
T: 22 559 22 02
E: sekretariat@ikpmed.wumed.edu.pl