Koronawirus. Kwarantanna we wrześniu 2021. Ile trwa kwarantanna, kto na nią kieruje i jak wygląda skierowanie. Te zasady w obliczu czwartej fali pandemii trzeba znać. Sprawdziliśmy.
Kwarantanna w Polsce. Ile trwa obecnie i kto ją nakłada?
Obecnie kwarantanna trwa dokładnie 10 dni, czas ten ujednolicono zarówno dla osób, które powróciły do kraju, jak również w przypadku, gdy pacjent miał kontakt z potencjalnym źródłem zakażenia. Na kwarantannę kieruje inspekcja sanitarna i to od niej zależy, czy może ona zostać skrócona czy też nie.
Koronawirus. Kwarantanna - zasady:
Obecnie również nie przeprowadza się testów u osób bez objawów przebywających na kwarantannie.
Kwarantanna w Polsce. Czym jest izolacja domowa i ile trwa?
Izolacja to nic innego jak odosobnienie osoby z dodatnim wynikiem testu. Trafia się na nią automatycznie po otrzymaniu pozytywnego wyniku, a na izolację kieruje lekarz POZ. Siódmego dnia izolacji domowej pacjent otrzyma SMS na swój telefon – będzie dotyczył on kontaktu z lekarzem. Pomiędzy 8 na 10 dniem powinno dojść do teleporady i w zależności od stanu zdrowia, lekarz zdecyduje, ile potrwa izolacja.
W przypadku, gdy lekarz POZ nie zdecyduje inaczej izolacja domowa trwa:
Kwarantanna. Jak sprawdzić czy jestem na kwarantannie?
Wszystkie informacje odnośnie kwarantanny są przetwarzane elektronicznie, od momentu skierowania na nią pacjenta. Wszystkie konieczne i potrzebne informacje można znaleźć na Internetowym Koncie Pacjenta. ZUS poinformuje pracodawcę o zwolnieniu lekarskim, jakie otrzymał pracownik z powodu kwarantanny albo izolacji.
Informacja o kwarantannie nie zniknie po jej zakończeniu na IKP. Komunikat będzie stale widoczny, chyba że zastąpi ją nowy alert o konieczności odbycia kwarantanny czy izolacji. To sprawia, że można w każdej chwili pobrać stosowny dokument z elektronicznym podpisem potwierdzającym kwarantannę.
Równie dobrym pomysłem na sprawdzenie skierowania na kwarantannę jest kontakt z powiatową inspekcją sanitarną albo zakładka na platformie PUE ZUS "Kwarantanna, izolacja domowa".
Informacje o kwarantannie sprawdzimy:
Aplikacja "Kwarantanna domowa". Co to jest?
"Kwarantanna domowa" to aplikacja na telefon, która usprawnia i ułatwia przeprowadzenie obowiązkowej kwarantanny w domowych warunkach. Program przede wszystkim umożliwia potwierdzenie miejsca odbywania kwarantanny, ocenia ogólny stan zdrowia pacjenta (nie jest to porada medyczna), a także pozwala na ewentualny kontakt z psychologiem czy pracownikiem socjalnym.
Instytut Kształcenia Podyplomowego
Kadr Medycznych
Ul. Bobrowiecka 9, 00-728 Warszawa
T: 22 559 22 02
E: sekretariat@ikpmed.wumed.edu.pl