Aktualności

07
SIE
2022
Jak rozpoznać udar cieplny?

Przed nami fala upałów. Świat bez wątpienia doświadcza bardziej ekstremalnych temperatur. W związku z nadchodzącymi upałami, zarówno ludzie, jak i zwierzęta domowe są narażeni na udar cieplny. Jakie są znaki ostrzegawcze? Co można zrobić, aby zapobiec i leczyć, a kiedy potrzebna jest pilna pomoc medyczna?

W udarze cieplnym mózg traci zdolność do regulowania temperatury ciała, co może prowadzić do kaskady uszkodzeń wątroby, nerek, mięśni, a zwłaszcza serca. Może się on rozwinąć szybko, z niewielkim ostrzeżeniem i może być śmiertelny. Ale zanim osiągniesz strefę zagrożenia udarem cieplnym, większość dorosłych doświadczy objawów “wyczerpania cieplnego”. Jego objawy to:

 • zawroty głowy lub bycie lekko zdezorientowanym,
 • bóle głowy,
 • skurcze;
 • nadmierna potliwość,
 • chłodna skóra,
 • ogólne rozbicie, złe samopoczucie,
 • szybsze tętno.

W przeciwieństwie do tego, osoba cierpiąca na udar cieplny może nadal mieć zawroty głowy, ból głowy i dyskomfort, ale co najważniejsze, jej skóra stanie się gorąca, zarumieniona i sucha. Ciało traci zdolność do pocenia się. Na co zwrócić szczególną uwagę:

 • drgawki,
 • utrata przytomności,
 • temperatura powyżej 40C,
 • niemożność skomunikowania się.

W takim przypadku należy od razu zadzwonić na pogotowie. Niestety, udar cieplny może doprowadzić do zatrzymania akcji serca.

Jak uniknąć udaru cieplnego?

Oprócz podstawowej rady, aby pozostać w najchłodniejszej części domu i unikać wysiłku, należy pamiętać o nieodmienieniu i obserwowaniu, jak często chodzisz do łazienki: mocz powinien mieć jasnosłomkowy kolor. Ważne jest również, aby być świadomym możliwych skutków wszelkich leków, które się przyjmuj, np. niektóre leki przeciwdepresyjne mogą zmniejszyć zdolność do radzenia sobie z wysokimi temperaturami lub zmniejszyć zdolność do pocenia się.

Pierwsza pomoc dla osób dotkniętych “wyczerpaniem cieplnym” i udarem cieplnym to głównie zdrowy rozsądek: należy przenieść osobę w chłodne miejsce, podać jej wodę do picia (może to być niemożliwe dla osób cierpiących na udar cieplny) i spróbować schłodzić skórę poprzez chłodne kompresy. W poważniejszych przypadkach można owinąć osobę w mokre ubrania. Ważne jest, aby nie próbować bardzo szybko schładzać osoby cierpiącej na “wyczerpanie cieplne”, ponieważ może to doprowadzić do szoku. Dlatego nie należy wkładać osoby do zimnych kąpieli czy pod lodowaty prysznic, trzeba pilnować, aby doszło do stopniowego schładzania ciała.

https://nursing.com.pl/artykul/jak-rozpoznac-udar-cieplny-62d51e1e5b20433b64408d21

IKPMED

Instytut Kształcenia Podyplomowego
Kadr Medycznych
Ul. Bobrowiecka 9, 00-728 Warszawa

T: 22 559 22 02
E: sekretariat@ikpmed.wumed.edu.pl

Copyright © 2020 - WUMed