Aktualności

03
GRUD
2020
Bezpieczni w sieci

Rozmowa z dr. Andrzejem Góralskim, kierownikiem studiów na kierunku informatyka, adiunktem WUMed.

Panie doktorze, informatyka stałą się dziedziną powszechnie znaną, szczególnie w jej użytkowym wymiarze. Pandemia COVID-19 przyśpieszyła konieczność znajomości choćby podstawowych umiejętność teleinformatycznych również w systemie ochrony zdrowia. Od wielu miesięcy pacjenci kontaktują się z przychodniami głównie telefonicznie i on-line.

WUMed | Bezpieczni w sieciTo prawda. Rozwiązania teleinformatyczne stały się niezbędne w życiu codziennym, w tym w korzystaniu z pomocy medycznej. Szczególnie uciążliwe stało się to dla tej części seniorów, która do tej pory nie musiała lub nie chciała korzystać z nowych technologii. Pandemia zmusza ich do tego głownie w momencie konieczności skorzystania z pomocy instytucji ochrony zdrowia. Na szczęście placówki medyczne są coraz lepiej przygotowane i wyposażone instrumenty związane z e-zdrowiem. Oczywiście teleporada nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z medykiem, ale są sytuacje, w których jest drogą wystarczającą. Trzeba przyjąć, że jest to rozwiązanie, które w jakimś stopniu z pewnością już z nami zostanie.

Z doniesień medialnych i społecznych wiemy, że przy nieumiejętnym korzystaniu z rozwiązań teleinformatycznych zdarzają się nieszczęśliwe pomyłki a czasem nadużycia. Czego najbardziej nie świadomi są nowi użytkownicy sieci? Na co powinniśmy zwrócić ich uwagę?

Przede wszystkim nie powinni się obawiać nowych technologii. Edukacja, edukacja i jeszcze raz edukacja. Warto skorzystać z pomocy kogoś, kto swobodnie porusza się w sieci, i kto w przystępny sposób wytłumaczy nam, pokaże jak radzić sobie z najprostszymi codziennymi rozwiązaniami teleinformatycznymi. Są również wydawnictwa skierowane do seniorów, dostępne w punktach z prasą czy książkami, które w łatwy sposób pokazują krok po kroku jak korzystać z Internetu.

Panie doktorze, jak zachować bezpieczeństwo w sieci, czego unikać, na co uważać?

Przede wszystkim nic nie zastąpi zdrowego rozsądku i nim trzeba się kierować. Jeżeli przykładowo, otrzymamy list e-mail z nieznanego sobie adresu z nieznanym załącznikiem a tym bardziej z „dziwnego” adresu nie należy tego załącznika otwierać a list trzeba usunąć. Innym przykładem jest standardowe wpisywanie nazwy banku w pole wyszukiwarki WWW i skorzystanie z jej wyników, przy dozie nieuwagi możemy wybrać niewłaściwy adres wystawiony jako tzw. phishing, dlatego też należy wpisywać adres banku bezpośrednio w pole adresowe przeglądarki WWW aby unikać tego typu sytuacji, oczywiście przedtem usuwając „cache” przeglądarki.

Napływają do nas pytania od przyszłych studentów, którzy chcieliby specjalizować się w informatycznych rozwiązaniach stosowanych w medycynie. W WUMed jest to możliwe.

Tak, oczywiście. W naszej uczelni jest to priorytetem. Sytuacja pandemii uwypukliła konieczność jak najszybszego wprowadzania nie tylko samych rozwiązań teleinformatycznych, ale także ich poznania, umiejętności korzystania z nich. Jednym z wniosków, które sformułowaliśmy podczas I Ogólnopolskiej Konferencji Warszawskiej Uczelni Medycznej jest konieczność rozszerzenia standardów kształcenia medyków, w tym pielęgniarek i położnych o zagadnienie z postaw informatyki. My już to robimy. Ponadto na kierunku Informatyka, we współpracy z firmą Comarch Healthcare będziemy przygotowywać studentów do pracy z wykorzystaniem najnowszych rozwiązań teleinformatycznych w medycynie. W niedługiej przyszłości w naszej Uczelni będzie uruchomione nowe, specjalistyczne laboratorium.

Źródło:
https://konferencja.wumed.edu.pl/

IKPMED

Instytut Kształcenia Podyplomowego
Kadr Medycznych
Ul. Bobrowiecka 9, 00-728 Warszawa

T: 22 559 22 02
E: sekretariat@ikpmed.wumed.edu.pl

Copyright © 2020 - WUMed