Aktualności

20
LIS
2019
18-24 listopada 2019. Światowy Tydzień Wiedzy o Antybiotykach

Antybiotyki są uznawane za jedno z największych osiągnięć medycyny XX wieku, jednak ich skuteczność, a także wprowadzanie na rynek coraz to nowych spowodowały, że zaczęto je stosować w nadmiarze, nieodpowiedzialnie i często „na wszelki wypadek”.

W tym roku już po raz jedenasty 18 listopada w całej Europie obchodzony jest Światowy Tydzień Dzień Wiedzy o Antybiotykach, który został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia w 2015 r.
Celem tych inicjatyw jest propagowanie racjonalnego i odpowiedzialnego stosowania antybiotyków – zarówno wśród pacjentów, jak i pracowników medycznych – oraz zwiększenie społeczeństwa w kwestii zagrożenia, jakim jest zjawisko antybiotykoodporności.

Antybiotyki są uznawane za jedno z największych osiągnięć medycyny XX wieku. Leki te przez wiele lat pozwalały zwalczać wiele chorób, które wcześniej uważano za nieuleczalne. Przyczyniły się one do znacznego spadku śmiertelności ludzi, do wydłużenia ich długości życia.

Skuteczność antybiotyków, a także wprowadzanie na rynek coraz to nowych leków tej grupy spowodowały, że zaczęto je stosować w nadmiarze, nieodpowiedzialnie i często „na wszelki wypadek”. To doprowadziło do pojawienia się szczepów bakterii opornych na antybiotyki, które rozprzestrzeniają się obecnie na całym świecie. Oznacza to, że zakażenia przez nie wywołane coraz trudniej poddają się wyleczeniu.

Nigdy nie należy stosować antybiotyku, którego nie przepisał lekarz. Nie należy przerywać terapii przed zakończeniem leczenia, nawet w przypadku ustąpienia objawów chorobowych. Przy kolejnej infekcji nigdy nie można przyjmować antybiotyku, który pozostał w domu po poprzedniej kuracji. – Nie leczmy się sami ani też nie przekazujmy antybiotyków znajomym lub rodzinie. Zaufajmy wiedzy lekarza – nie namawiajmy go, żeby przepisał nam antybiotyk – apelują farmakolodzy.

IKPMED

Instytut Kształcenia Podyplomowego
Kadr Medycznych
Ul. Bobrowiecka 9, 00-728 Warszawa

T: 22 559 22 02
E: sekretariat@ikpmed.wumed.edu.pl

Copyright © 2020 - WUMed