Aktualności

23
LIS
2023
​Spotkania z historią niezwykłą

Wyjątkowe zajęcia z etyki dla studentek kierunku Położnictwo. Na zaproszenie Warszawskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych studentki pierwszego roku studiów stacjonarnych kierunku Położnictwo WUMed odbyły niecodzienne zajęcia w ramach przedmiotu Etyka.

Z przejmującą historią pielęgniarstwa i położnictwa miały okazję zapoznać się podczas studyjnej wizyty w Muzeum Historii Pielęgniarstwa Warszawskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych.

Przewodniczką po wystawie była mgr Barbara Mazurkiewicz, Wiceprzewodnicząca Okręgowej Rady Warszawskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Warszawie.

Wystawa to m.in. zbiór archiwalnych fotografii i dokumentów z początku XX w., czasu zaborów i I wojny światowej. Możemy zobaczyć tam artefakty świadczące o aktywności pielęgniarek w walkach o odzyskanie niepodległości. Dostępne są również ekspozycje związane z nauczaniem zawodu, któremu przyświęcała idea Salus aegroti suprema lex esto – dobro pacjenta najwyższym prawem.

Wielkie wrażenie na zwiedzających robią zrekonstruowane sale wykładowe wraz z pomocami dydaktycznymi i najstarszymi podręcznikami, sale ćwiczeń dla ówczesnych pielęgniarek i położnych, gabinet zabiegowy z bogatym zbiorem narzędzi medycznych: sterylizatorów, baniek i zestawów narzędzi do wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych, diagnostycznych i terapeutycznych oraz sala chorych wyposażona w sprzęt z początku XX w. Na wystawie zobaczymy także najstarsze pismo „Pielęgniarka Polska”, broszki szkół pielęgniarskich, ubiory pielęgniarek, galerię Medalistek Florence Nightingale.

Muzeum powstało na początku 2019 r., dzięki inicjatywie członkiń Głównej Komisji Historycznej działającej przy Zarządzie Głównym Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego.

Zajęcia w muzeum zakończyły się niespodzianką dla naszych studentek Warszawska Okręgowa Izby Pielęgniarek i Położnych sprezentowała przyszłym położnym najnowszy Kodeks Etyki Zawodowej Pielęgniarki i Położnej oraz kalendarze okolicznościowe.

Studentkom towarzyszyły: dr Agnieszka Nowacka - zastępca Dyrektora Instytutu Nauk Medycznych ds. Położnictwa WUMed oraz dr Beata Szlęndak, adiunkt, wykładowczyni WUMed.

IKPMED

Instytut Kształcenia Podyplomowego
Kadr Medycznych
Ul. Bobrowiecka 9, 00-728 Warszawa

T: 22 559 22 02
E: sekretariat@ikpmed.wumed.edu.pl

Copyright © 2020 - WUMed