Tylko w latach 2012-2014 doszło do 280 wypadków z udziałem pojazdów uprzywilejowanych. To wynik nieznajomości przepisów czy nonszalancja kierowców?
Studenci Ratownictwa Medycznego wzięli udział w wykładzie konwersatoryjnym „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym z uwzględnieniem pojazdów uprzywilejowanych”.
Prelekcję wygłosił i na pytania studentów odpowiadał podinspektor mgr inż. Sławomir Czyżniak z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji w Warszawie.
Pojawienie się na drodze pojazdu uprzywilejowanego często budzi wśród kierowców niepokój. Wątpliwości dotyczące tego, jak się zachować są jeszcze większe, jeśli jezdnia jest wąska, a pasy zakorkowane. Nie wystarczy wówczas odpowiednia reakcja pojedynczych aut – wszystkie samochody muszą zjechać z drogi we właściwy sposób, tworząc oddzielny pas ruchu dla np. jadącej na sygnale karetki. Między innymi z tego powodu 6 grudnia 2019 r. weszły w życie przepisy dotyczące konieczności tworzenia korytarzy życia. Co to takiego? Nazywa się w ten sposób wolną przestrzeń, pozostawianą przez kierowców w sytuacji, kiedy na drodze pojawi się pojazd uprzywilejowany. Nowe regulacje miały skrócić czas dojazdu służb, a także wzmocnić ich bezpieczeństwo. O tym, jak bardzo było to potrzebne, świadczą statystyki. Same przepisy niewiele jednak zmieniają, jeśli kierowcy nie wiedzą, jak je wykorzystać w praktyce. – mówił podinspektor Czyżniak.
Wykładowca przedstawił nie tylko obowiązujące przepisy ruchu drogowego dot. pojazdów uprzywilejowanych. Wymienił także najczęściej pojawiające się błędy kierowców, sytuacje kryzysowe na drodze oraz pożądane scenariusze zachowania kierowców w przypadku udziału pojazdów uprzywilejowanych w ruchu drogowym, oraz osób kierujących pojazdem uprzywilejowanym jak to jest m.in. w przypadku karetek.
Sam fakt przynależenia do określonych służb nie uprawnia do poruszania się po drodze jako pojazd uprzywilejowany. Prawo dopuszcza taką ewentualność tylko, jeśli zaistnieje jedna z wymienionych w ustawie przesłanek. Podstawową jest udział w akcji ratującej ludzkie zdrowie, życie lub mienie, a także konieczność zapewnienia bezpieczeństwa publicznego. - podkreślał podinspektor Sławomir Czyżniak.
Moderatorem wydarzenia była dr Krystyna Seliga, Dyrektor Instytutu Nauk Medycznych WUMed. Wykład spotkał się z ogromnym zainteresowaniem studentów. Wszystkim uczestnikom wydarzenia dziękujemy
Instytut Kształcenia Podyplomowego
Kadr Medycznych
Ul. Bobrowiecka 9, 00-728 Warszawa
T: 22 559 22 02
E: sekretariat@ikpmed.wumed.edu.pl