PAŹ
Poród domowy – wyzwaniem dla położnych?

Studentki II r. Położnictwa WUMed wzięły udział w niecodziennych zajęciach.

Wciąż nie ma oficjalnych statystyk dotyczących liczby kobiet w Polsce, które decydują się na poród domowy. Szacunkowo ocenia się, że jest to około 1 proc. rodzących w ciągu roku. Podejmując się praktykowania profesji położnej/ położnego warto być przygotowanym również na takie wyzwanie zawodowe.

O szczegółach przebiegu porodu domowego, etapach tego procesu - od przygotowań aż po przyjście dziecka na świat – opowiadała studentkom Magdalena Witkiewicz, magister położnictwa z 30 letnim doświadczeniem, na co dzień pracująca w Bloku Porodowym i Domu Narodzin przy szpitalu Św. Zofii w Warszawie, przyjmująca również porody domowe.

Mgr Witkiewicz zwróciła szczególną uwagę na niezwykle wymagającą sytuacją dla położnej, w której konieczny jest transfer do szpitala. Tu potrzebna jest ogromna koncentracja i pewność działania. Należy znać i wdrożyć wszelkie procedury, które zapewnią pacjentce i noworodkowi maksymalne bezpieczeństwo.

Nie bez znaczenia są także kwestie prawne związane z porodami domowymi. Prelegentka wyjaśniła obowiązki położnej w kontekście obowiązujących przepisów, podkreślając, że praca przy porodach domowych wiąże się z odpowiedzialnością nie tylko za zdrowie matki i dziecka, ale także z koniecznością przestrzegania przepisów regulujących ten rodzaj opieki medycznej.

Jak podkreśla Sylwia Buczyńska, jedna ze studentek, uczestniczka warsztatów „Zajęcia były cennym źródłem wiedzy teoretycznej i inspirującą lekcją, która z pewnością przyczyni się do lepszego przygotowania do pełnienia odpowiedzialnej roli położnej w przyszłości. Podczas warsztatu pani Magda zaprezentowała nam także swoją walizkę medyczną, szczegółowo omawiając zawartość oraz wyjaśniając, jakie narzędzia są niezbędne do bezpiecznego przeprowadzenia porodu w warunkach domowych.”

Doświadczona położna podzieliła się również ze słuchaczkami swoją osobistą historią zawodową, opowiadając o licznych doświadczeniach związanych z prowadzeniem porodów domowych. Jak podkreśliła, praca ta wymaga nie tylko wiedzy i umiejętności, ale przede wszystkim odwagi oraz gotowości do podejmowania szybkich i odpowiedzialnych decyzji w sytuacjach kryzysowych. Nie każda położna odnajdzie się w tej roli – jest to zadanie dla tych, które nie boją się trudnych wyzwań i potrafią wziąć na siebie pełną odpowiedzialność za zdrowie i życie swoich pacjentek.

Poród domowy - wyzwaniem dla położnych fot. 1 Poród domowy - wyzwaniem dla położnych fot. 2 Poród domowy - wyzwaniem dla położnych fot. 3 Poród domowy - wyzwaniem dla położnych fot. 4 Poród domowy - wyzwaniem dla położnych fot. 5