Aktualności

Aktualności

04
WRZ
2024
Pielęgniarstwo oferuje rozwój

Rozmowa z prof. dr hab. n. med. Izabellą Uchmanowicz - specjalistką pielęgniarstwa kardiologicznego, geriatrycznego, zachowawczego i epidemiologicznego. Dziekanem Wydziału Pielęgniarstwa i Położnictwa Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, delegatką Ministerstwa Zdrowia do współpracy z Światową Organizacją Zdrowia (WHO). Jako pierwsza w historii pielęgniarka weszła w skład Zarządu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego - wybrana na XXVII Międzynarodowym Kongresie Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Jest autorką i współautorka licznych prac naukowych oraz programów kształcenia dla pielęgniarek kardiologicznych w Europie.

Pani Profesor po pierwsze dziękujemy za możliwość rozmowy, bo Pani kalendarz zawodowy wypełniony jest po brzegi. Wynika to m.in. z nietuzinkowej i imponującej drogi zawodowej, którą może pójść... pielęgniarka.

Moja droga zawodowa zaczęła się od pasji do nauki i chęci pomagania innym. Wybór studiów pielęgniarskich był naturalnym krokiem, który później przekształcił się w dążenie do dalszego rozwoju i zdobywania nowych kwalifikacji. Każdy etap mojej kariery zawodowej, od pracy przy łóżku pacjenta po akademickie ścieżki i badania naukowe, był podyktowany chęcią poszerzania wiedzy i umiejętności w celu lepszego wsparcia dla moich pacjentów. Szczególnie istotną częścią mojej kariery jest zaangażowanie w działalność Association of Cardiovascular Nursing & Allied Professions (ACNAP), gdzie pełniłam rolę Prezydenta w Europejskim Towarzystwie Kardiologicznym. Praca w ACNAP pozwoliła mi na międzynarodową współpracę i wymianę wiedzy z ekspertami z całego świata, co znacząco wpłynęło na rozwój nowych programów edukacyjnych i inicjatyw badawczych skierowanych na poprawę opieki kardiologicznej. 1 września 2024 rozpoczęłam pracę jako Dziekan na nowo utworzonym Wydziale Pielęgniarstwa i Położnictwa na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu, co jest dla mnie kolejnym, ale jakże inspirującym wyzwaniem.

W zawodach medycznych nieodzownym jest ciągłe podnoszenie kwalifikacji. Czym przekonać osoby już pracujące do zdobywania kolejnych kompetencji?

Podnoszenie kwalifikacji w medycynie jest niezbędne ze względu na szybki rozwój technologii oraz metod leczenia, co wymaga ciągłej aktualizacji wiedzy. Aby przekonać pracujących już specjalistów do zdobywania nowych kompetencji, warto podkreślać, jak bardzo może to wpłynąć na ich codzienną praktykę i poprawę opieki nad pacjentami. Kompetencje przyszłości, które warto zdobyć i wydają się być kluczowe, to umiejętności związane z technologiami informacyjnymi, zarządzaniem w sytuacjach kryzysowych oraz interdyscyplinarną współpracę.

Czy pielęgniarka/ pielęgniarz powinni obrać specjalizację? Czy to jest konieczność czy wartość?

Decyzja o wyborze specjalizacji w pielęgniarstwie powinna być podyktowana zarówno zainteresowaniami zawodowymi, jak i potrzebami rynku. Specjalizacja nie jest koniecznością, ale stanowi wartość dodaną, umożliwiając pielęgniarkom i pielęgniarzom dostosowanie swojej kariery do osobistych zainteresowań oraz zapotrzebowania na specjalistyczne umiejętności w systemie zdrowia.

Pani Profesor jako pierwsza w historii pielęgniarka, weszła Pani w skład Zarządu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Powiedzmy parę słów właśnie o specjalizacji kardiologicznej w pielęgniarstwie.  Co ją wyróżnia?

Pielęgniarstwo kardiologiczne wyróżnia się szczególną specyfiką związaną z intensywnością i dynamiką pracy, jak również z koniecznością posiadania głębokiej wiedzy o zaawansowanych technologiach i procedurach medycznych. Ta specjalizacja wymaga nie tylko technicznych umiejętności, ale także zdolności do szybkiego podejmowania decyzji i zarządzania sytuacjami kryzysowymi, co jest kluczowe przy opiece nad pacjentami z poważnymi problemami kardiologicznymi.

Pani Profesor, tegoroczna rekrutacja na studia powoli dobiega końca. Po raz kolejny zainteresowanie kierunkiem pielęgniarstwo przerosło nasze oczekiwania. Z roku na rok to zainteresowanie jest coraz większe. Z czego to wynika, Pani zdaniem?

Wzrost zainteresowania studiami na kierunku pielęgniarstwo ma kilka przyczyn. Po pierwsze, zwiększa się świadomość społeczna na temat kluczowej roli, jaką pielęgniarki i pielęgniarze odgrywają w opiece zdrowotnej, co zostało szczególnie uwypuklone podczas globalnych kryzysów zdrowotnych, takich jak pandemia COVID-19. Dodatkowo, pielęgniarstwo oferuje różnorodne ścieżki kariery i stabilne możliwości zatrudnienia, co jest coraz ważniejsze w niepewnych czasach ekonomicznych. Wreszcie, wielu młodych ludzi ma szczere pragnienie niesienia pomocy innym, co również przyciąga ich do tej dziedziny.

IKPMED

Instytut Kształcenia Podyplomowego
Kadr Medycznych
Ul. Bobrowiecka 9, 00-728 Warszawa

T: 22 559 22 02
E: sekretariat@ikpmed.wumed.edu.pl

Copyright © 2020 - WUMed