Aktualności

15
STY
2023
​Pielęgniarka otrzymała nagrodę za polisensoryczne panele. Projekt może pomóc pacjentom z demencją

Studentka Wydziału Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego Dominika Rachwał wygrała polską edycję konkursu Queen Silvia Nursing Award. Wyróżniono jej za pomysł na zaktywizowanie pacjentów z demencją.

Pielęgniarka wyróżniona stypendium

Queen Silvia Nursing Award jest to stypendium skierowane do studentek i studentów pielęgniarstwa oraz osób będących w trakcie specjalizacji pielęgniarskiej - celem jest zachęcanie ich do poszukiwania innowacyjnych pomysłów, które mogą pomóc w rozwiązaniu najpilniejszych problemów zdrowotnych polskiego społeczeństwa. Do tej pory w sześciu edycjach wzięło udział ponad 800 uczestników.

Z kolei w edycji zorganizowanej w 2022 roku wygrała Dominika Rachwał z Collegium Medicum UJ (laureatka obecnie studiuje na studiach pielęgniarskich II stopnia i pracuje w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie), o czym poinformowało CM UJ.

Zwycięski projekt to "Odkryj świat na nowo", który ma na celu zaktywizowanie pacjentów z demencją. Z informacji prasowej wynika, że pomysł zakłada stworzenie paneli polisensorycznych z możliwością montowania ich na łóżkach pacjentów w szpitalu.

Panele – jak wyjaśnia CM UJ – posiadają wymienne moduły z różnymi fakturami, kolorami czy elementami sensorycznymi. Dzięki temu pacjent mógłby stymulować swoje umiejętności w zakresie czynności dnia codziennego. Pozwoli to seniorom poznać świat na nowo i redukcję negatywnych emocji, a tym samym zapobiegnie głębszemu rozwojowi demencji. Seniorzy mieliby przy tym zapewnione ciekawe zajęcia, więc pracownicy placówki mogliby się zająć innymi pacjentami.

Co czeka na zwyciężczynię konkursu?

Laureatka otrzyma stypendium w wysokości 6 tys. euro oraz dyplom od Jej Królewskiej Mości Królowej Szwecji Sylwii. Uroczysta ceremonia rozdania nagród odbędzie się w najbliższym czasie.

Co ważne, konkurs Queen Silvia Nursing Award jest międzynarodowy i równolegle edycje odbywają się m.in. w Szwecji, Finlandii czy w Niemczech. Wspomniana nagroda ma na celu uhonorowanie osób, które dzięki swoim pomysłom podnoszą prestiż zawodu pielęgniarki i pielęgniarza – przypomina CM UJ.

Nagroda została ustanowiona w 2013 roku przez organizację Swedish Care International jako urodzinowy prezent dla Jej Królewskiej Mości Królowej Sylwii. Wyniki ogłaszane są co roku 23 grudnia, w dniu urodzin królowej.

https://www.rynekzdrowia.pl/nauka/pielegniarka-otrzymala-nagrode-za-polisensoryczne-panele-projekt-moze-pomoc-pacjentom-z-demencja,240947,9.html?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=rynekzdrowia.pl
 

IKPMED

Instytut Kształcenia Podyplomowego
Kadr Medycznych
Ul. Bobrowiecka 9, 00-728 Warszawa

T: 22 559 22 02
E: sekretariat@ikpmed.wumed.edu.pl

Copyright © 2020 - WUMed