Aktualności

07
SIE
2022
Przełom w opiece nad wcześniakiem? Najnowsze badania dotyczące sztucznego łożyska

Podczas Światowego Kongresu Medycyny Płodowej w Hersonissos na Krecie dr Alan Flake z Children’s Hospital of Philadelphia (USA) zaprezentował najnowsze badania dotyczące projektu sztucznego łożyska. To przełom w medycynie.

Jak czytamy we wpisie w social mediach dr n. med. Anity Hameli-Olkowskiej, specjalistki położnictwa, ginekologii i perinatologii, biorącej udział w Kongresie: Sztuczne łożysko będzie przełomem w opiece neonatologicznej. Jego zastosowanie ma na celu zwiększenie przeżywalności skrajnych wcześniaków i zminimalizowanie poważnych konsekwencji związanych z przedwczesnym urodzeniem.”

Łożysko ma być stosowane w przypadku skrajnych wcześniaków, czyli dzieci urodzonych w 23-24 tygodniu ciąży.

Projekt przeszedł już badania na modelu zwierzęcym - na płodach owczych.

Jak ma działać sztuczne łożysko?

Płód ma znajdować się w środowisku płynnym, najbardziej zbliżonym do macicy matki, w miękkim pojemniku wykonanym z biokompatybilnych materiałów i chronionym przed dźwiękiem i światłem.

Płód będzie podłączony przez pępowinę do systemu specjalnych rurek, następnie do oksygenatora - urządzenia, które zapewni mu niezbędną ilość tlenu. Dodatkowo przez pępowinę płód otrzyma również składniki odżywcze, hormony i inne substancje potrzebne do jego prawidłowego rozwoju.

Jak podkreśla dr Hamela-Olkowska, “ta niewątpliwa rewolucja w medycynie płodowej i neonatologii dzieje się na naszych oczach.”

https://nursing.com.pl/artykul/przelom-w-opiece-nad-wczesniakiem-najnowsze-badania-dotyczace-sztucznego-lozyska-62bd4ba45b2043b742408ae3

IKPMED

Instytut Kształcenia Podyplomowego
Kadr Medycznych
Ul. Bobrowiecka 9, 00-728 Warszawa

T: 22 559 22 02
E: sekretariat@ikpmed.wumed.edu.pl

Copyright © 2020 - WUMed