LIP
​Praktyka czyni mistrza!

Cykliczne warsztaty doskonalenia umiejętności położniczych jak co roku wzbudziły wielkie zainteresowanie.

W Pracowni Umiejętności Technik Prowadzenia Porodu WUMed, studentki kierunku 2 roku studiów licencjackich kierunku Położnictwo ćwiczyły zakładanie różnych rodzajów szwów oraz samodzielne wykonanie szycia krocza po porodzie, siłami natury.

Celem zajęć było nabycie umiejętności rozpoznania pęknięcia krocza różnego stopnia i szycia krocza naciętego lub pękniętego I stopnia, zakładanie i wiązanie poszczególnych rodzajów szwów, odtworzenie anatomii mięśni dna miednicy.

Warsztaty podzielone były na dwie części:

Teoretyczną – przedstawiono:

• stopnie pęknięć tkanek krocza wraz z ich różnicowaniem,
  • sposoby znieczulenia krocza przed jego ewentualnym nacięciem
  • wskazania do nacięcia krocza, różne rodzaje nacięć tkanek krocza,
  • wpływ pozycji rodzącej w porodzie fizjologicznym na jego przebieg oraz na stan tkanek krocza kobiety i stan pourodzeniowy noworodka,
  • jak pomóc kobiecie w trakcie porodu, by uniknąć obrażeń krocza,
  • rodzaje materiału szewnego,
  • różne rodzajów igieł chirurgicznych
  • skompletowanie podstawowego zestawu narzędzi chirurgicznych do szycia obrażeń tkanek krocza
  • odtworzenia anatomii kanału rodnego.

Część praktyczna dotyczyła:

• wiązania i zakładania różnego rodzaju szwów za pomocą narzędzi chirurgicznych oraz sposobem manualnym,
  • rozróżniania poszczególnych warstw tkanek krocza i sposobów ich zaopatrywania,
  • odtworzenia anatomii kanału rodnego,
  • usunięcia szwów z tkanek krocza.

Warsztaty prowadziły - dr n. med. Agnieszka Nowacka oraz mgr Małgorzata Kołodziejska.

Dziękujemy studentkom za zaangażowanie w ćwiczenia i przyszłą pracę laugh