STY
​Przywilej zobowiązuje

Tylko w latach 2012-2014 doszło do 280 wypadków z udziałem pojazdów uprzywilejowanych. To wynik nieznajomości przepisów czy nonszalancja kierowców?

Studenci Ratownictwa Medycznego wzięli udział w wykładzie konwersatoryjnym „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym z uwzględnieniem pojazdów uprzywilejowanych”.

Prelekcję wygłosił i na pytania studentów odpowiadał podinspektor mgr inż. Sławomir Czyżniak z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji w Warszawie.

Pojawienie się na drodze pojazdu uprzywilejowanego często budzi wśród kierowców niepokój. Wątpliwości dotyczące tego, jak się zachować są jeszcze większe, jeśli jezdnia jest wąska, a pasy zakorkowane. Nie wystarczy wówczas odpowiednia reakcja pojedynczych aut – wszystkie samochody muszą zjechać z drogi we właściwy sposób, tworząc oddzielny pas ruchu dla np. jadącej na sygnale karetki. Między innymi z tego powodu 6 grudnia 2019 r. weszły w życie przepisy dotyczące konieczności tworzenia korytarzy życia. Co to takiego? Nazywa się w ten sposób wolną przestrzeń, pozostawianą przez kierowców w sytuacji, kiedy na drodze pojawi się pojazd uprzywilejowany. Nowe regulacje miały skrócić czas dojazdu służb, a także wzmocnić ich bezpieczeństwo. O tym, jak bardzo było to potrzebne, świadczą statystyki. Same przepisy niewiele jednak zmieniają, jeśli kierowcy nie wiedzą, jak je wykorzystać w praktyce. – mówił podinspektor Czyżniak.

Wykładowca przedstawił nie tylko obowiązujące przepisy ruchu drogowego dot. pojazdów uprzywilejowanych. Wymienił także najczęściej pojawiające się błędy kierowców, sytuacje kryzysowe na drodze oraz pożądane scenariusze zachowania kierowców w przypadku udziału pojazdów uprzywilejowanych w ruchu drogowym, oraz osób kierujących pojazdem uprzywilejowanym jak to jest m.in. w przypadku karetek.

Sam fakt przynależenia do określonych służb nie uprawnia do poruszania się po drodze jako pojazd uprzywilejowany. Prawo dopuszcza taką ewentualność tylko, jeśli zaistnieje jedna z wymienionych w ustawie przesłanek. Podstawową jest udział w akcji ratującej ludzkie zdrowie, życie lub mienie, a także konieczność zapewnienia bezpieczeństwa publicznego. - podkreślał podinspektor Sławomir Czyżniak.

Moderatorem wydarzenia była dr Krystyna Seliga, Dyrektor Instytutu Nauk Medycznych WUMed. Wykład spotkał się z ogromnym zainteresowaniem studentów. Wszystkim uczestnikom wydarzenia dziękujemy laugh

Przywilej zobowiązuje fot. 1 Przywilej zobowiązuje fot. 2 Przywilej zobowiązuje fot. 3 Przywilej zobowiązuje fot. 4 Przywilej zobowiązuje fot. 5 Przywilej zobowiązuje fot. 6 Przywilej zobowiązuje fot. 7 Przywilej zobowiązuje fot. 8 Przywilej zobowiązuje fot. 9 Przywilej zobowiązuje fot. 10 Przywilej zobowiązuje fot. 11 Przywilej zobowiązuje fot. 12 Przywilej zobowiązuje fot. 13 Przywilej zobowiązuje fot. 14 Przywilej zobowiązuje fot. 15 Przywilej zobowiązuje fot. 16 Przywilej zobowiązuje fot. 17 Przywilej zobowiązuje fot. 18 Przywilej zobowiązuje fot. 19 Przywilej zobowiązuje fot. 20 Przywilej zobowiązuje fot. 21 Przywilej zobowiązuje fot. 22 Przywilej zobowiązuje fot. 23 Przywilej zobowiązuje fot. 24 Przywilej zobowiązuje fot. 25