Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych opublikowała Uchwałę nr 549/VII/2022 w sprawie określenia kalendarza wyborczego oraz Uchwałę nr 550/VII/2022 w sprawie ustalenia terminu VII Krajowego Zjazdu Pielęgniarek i Położnych.
Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, gdy przez co najmniej dwa-trzy miesiące od infekcji SARS-CoV-2 utrzymują związane z nią objawy, mówi się o tzw. długim Covid. Najczęściej to zmęczenie, skrócony oddech, zaburzenia zdolności poznawczych, snu. Przyrasta liczba badań na ten temat.
Na rynku wydawniczym można znaleźć wartościowe publikacje omawiające standardy dotyczące kaniulacji i prowadzenia infuzji przez różne typy cewników naczyniowych. Brakowało jednak pozycji, która w syntetyczny, praktyczny sposób przedstawiałaby temat dostępów naczyniowych jako strategii postępowania krok po kroku.
Polscy profesjonaliści medyczni coraz częściej poszukują zatrudnienia za granicą. Zgodnie z danymi udostępnionymi przez Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych, w ciągu minionych dziesięciu lat o zaświadczenie do pracy na terenie UE ubiegało się około 16 tysięcy osób. Jakie są najczęstsze kierunki emigracji zarobkowej polskich pielęgniarek i położnych i czy utrzymujące się trendy są poważnym zagrożeniem dla funkcjonowania polskiej służby zdrowia? Eksperci postanowili to zbadać.
Pacjentem paliatywnym może być osoba w każdym wieku – także małe dziecko, dlatego ten obszar medycyny to pole działania zarówno dla pielęgniarek, jak i położnych.
Zapraszamy studentów kierunku Pielęgniarstwo studia licencjackie do udziału w siódmej edycji Konkursu o Nagrodę Pielęgniarską Królowej Szwecji Sylwii. To prestiżowe stypendium, skierowane jest wyłącznie do pielęgniarek i pielęgniarzy aktywnych zawodowo, osób będących w trakcie specjalizacji pielęgniarskiej oraz osób studiujących pielęgniarstwo.
Minister Zdrowia i Konsultant Krajowy opublikowali zalecenia w dziedzinie choroby zakaźne dotyczące realizacji szczepień przeciw ospie małpiej w grupie osób narażonych.
Kontynuujemy cykl wywiadów z prelegentami III Konferencji WUMed. Dziś rozmowa z mgr Barbarą Kaliwodą, wykładowcą WUMed, pielęgniarką, socjologiem.
Rozmowa z dr nauk o zdrowiu Moniką Tomaszewską, dyrektor Departamentu Strategii i Innowacji Medycznych, Koordynacja Opieki Szpitalnej Emergency LUX MED.
Rozmowa z prof. Dorotą Kilańską z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi - Zakład Koordynowanej Opieki, Dział Rozwoju Systemów Ochrony Zdrowia UMed, Prezesem Florencja - fundacja na rzecz upowszechniania cyfryzacji i rozwoju standardów opieki, zasiadającą w Radzie Przejrzystości Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.
Instytut Kształcenia Podyplomowego Kadr Medycznych Ul. Bobrowiecka 9, 00-728 Warszawa T: 22 559 22 02 E: sekretariat@ikpmed.wumed.edu.pl